Mad in China

Fra den 3. november 2007 viser DAC udstillingen MAD IN CHINA. MAD Office er Kinas førende unge tegnestue og danner fortrop i en ny æra for kinesisk arkitektur. Her finder du pressebilleder og pressemeddelelse.

Udstilling i Dansk Arkitektur Center
3. november 2007 – 6.  januar2008
Åben alle ugens dage 10-17
Nyt: onsdag åbent til kl. 21. Gratis adgang kl. 17-21

Udstillingen er finansieret af Realdania

 

Om MAD IN CHINA
De er Kinas bud på en ny generation af arkitekter, og den første kinesiske tegnestue, der har vundet en international arkitektkonkurrence udenfor Kina. De kalder sig MAD og har en fortid hos stjernearkitekten Zaha Hadid, men er vendt hjem for at være med til at bygge det moderne Kina.

MAD Office er Kinas førende unge tegnestue, og danner fortroppen i en ny æra for kinesisk arkitektur. MAD har en international baggrund og et internationalt formsprog, som de har taget med tilbage til Kina, og som de bruger aktivt i forhold til den kinesiske virkelighed. Bæredygtighed, tværfaglighed, ny teknologi og ansvarlighed over for den fremtidige kinesiske storby kendetegner MAD som et af de mest fremtrædende bud på fremtidsorienteret kinesisk arkitektur og storbytendenser.

Udstillingen viser MAD’s brug af fantasifuldt formsprog og højteknologiske visualiseringsteknikker. Deres projekter, ideer og visioner for nutidens og fremtidens byen i Kina vises i store modeller og på multimediebaserede projektioner.

Se udstillingen MAD IN CHINA i Dansk Arkitektur Center fra 3. november 2007 og oplev vild kinesisk arkitektur.

×