Foto: Dansk Arkitektur Center

Fang din by

Hvordan har byen særlig betydning for dig? Denne udstilling tog udgangspunkt i årets store fotokonkurrence Fang din by, hvor by-entusiaster gav deres bud på, hvordan identitet kobles til det urbane rum.

Et stort udvalg af billederne fra den afholdte konkurrence Fang din by kunne opleves i denne udstilling, som vidnesbyrd på de mange oplevelser og øjeblikke der blev indfanget i foråret 2017.

Fang byens mellemrum og forbindelser

Byen består af et utal af passager og forbindelser i form af broer og veje samt offentlig transport, der fører os fra A til B. Måske har disse forbindelser bragt dig tættere på byens liv og kerne eller tættere på dine ønsker og gøremål. Hvilke dele af byens forbindelser skaber særlig betydning for dig?

Bygninger og konstruktioner fremhæves ofte som dét, der giver en by identitet. Men byens mellemrum som pladser, parker eller dine hemmelige fristeder er i lige så høj grad med til at skabe byen. Det kan være steder, du kan finde ro, være aktiv eller mødes med dem, du holder af.

I denne konkurrence greb deltagere deres kamera, og fangede de øjeblikke, der illustrerede deres forbindelser og mellemrum, som var unikke for dem. De blev delt på Instagram under hashtaggene:

#fangdinby_mellemrum eller  #fangdinby_forbindelser

Eksklusive præmier på højkant

Fotografierne blev bedømt af en professionel jury, som udvalgte vindere samt fotos til udstillingen. Vinderbillederne blev afsløret ved udstillingsåbningen d. 11. maj 2017.

Juryen bestod af:

  • Thomas Borberg, fotochef, Politiken
  • Maja Dyrehauge Gregersen, festivalleder, Copenhagen Photo Festival
  • Morten Kirckhoff, Fotograf, Forladte Steder
  • Astrid Maria Rasmussen, arkitekturfotograf og instagrammer

Præmien for udskolingen: klassen med de bedste billeder vandt billetter til Copenhagen Photo Festival (2 stk. pr. elev), en særrundvisning i festivalens Photo City samt en særomvisning i en udstilling i Dansk Arkitektur Center.

Anden og tredje præmien var en særomvisning i en udstilling Dansk Arkitektur Center.

1. Præmie: var en arkitekturrejse for én person til Basel, arrangeret af Dansk Arkitektur Center. Værdi 8.995 kr. En tur, der byder på design og arkitektur i verdensklasse.

Derudover vandt vinderen den signerede bogserie ‘ABANDONED’ vol. 1-3 af fotograferne Jan Elhøj & Morten Kirckhoffs.

2. Præmie: var et eksklusivt, signeret bogsæt af fotograferne Jan Elhøj & Morten Kirckhoffs bogserie ‘ABANDONED’ vol. 1-3.

Forfatterne af ‘ABANDONED’ / Forladte Steder har gennem deres kamera dokumenteret forskellige efterladte steder rundt omkring i verden, og udstillede i 2016 en række af deres billeder på Dansk Arkitektur Center.

3.-5 Præmie: var fotobogen ‘Picture the Music’, udgivet af Copenhagen Photo Festival samt 2 billetter til Copenhagen Photo Festival 2017 (1.-11. juni)

Desuden fik alle vindere tildelt 2 entrébilletter til DACs udstilling ‘Sambuichi’ (28. april-25. juni).

Copenhagen Photo Festival
Fang din by var en del af Copenhagen Photo Festival 2017, som fandt sted 1.-11. juni.

Deltagerliste Fang din by 2017
Brian Jean Lilia-Andersen
Maja Håkansson
maja kozak dehlin
Laura Pedersen Fenger
Ida Hede Aaby
Marcus Olesen
Haiman Amini
Mohamed Abdullahi
Emil Pedersen
Berat Celep
William
Daniel
Nurdin
Lucas
Christoffer Pedersen
Larisa Lelic
Puk Skytte
Oliver Krejberg Rasmussen
Sofie Harkes Gull
Patryk Soczewka
Johanne Døssing Have
Frida Staal
Rasmus Teglvang Axholt
Simon Merrild Andersen
Redost Hammadeh
Julie Krebs von Halling
Frederikke Ruby Nielsen
Melike Kilic-nielsen
Carl Hede Aaby
Sadaq Awees Abdi
Ahmed Dayib Hussein Ali
Jesper Buchhave Norgaard
Mikkel Hald
Sara Salhani
Johanne Lind
Amalie Rudrasingam
Anne Sophie Levy
Frederikke Knudsen
Julian Petersen
Benjamin Henriksen
Ali Reshad
Mathias Sørensen
Gustav Jørgensen
Arsham Badakhshan
Sofia Løgtved
Julie Helth
josefine jensen
Khavija Thirukkumar
Sally Steenberg Løgtved
Rune
Freja Marie Johansen
Sharon Mahendran
Rasmus Gregersen
Abdi
Malou kobayashi Jensen
Solveig
Olivia
Linda Klavina
Thomas Bille
Frida Legard Lundkvist Ipsen
Robin
Magnus Lindvik
Emma Dibbern
Allan Kortbaek
Celina Jensen
Anastacia Brandenborg
Maja Åkerman
Tim bischoff
Lærke øager Nielsen
Katrine Bansemer
selin selek
Michael Christensen
Cæcilie Andrea Bue
Anne Lund Nielsen
Sandro Katalina
Mads Mathisen
Sidsel Sølling Hansen
Viroj Jienwatcharamongkhol
Andrea Thor Lund
Milas Miquel Guirao Bueno
Solvig Tørsleff
Jane Rafn
Ida Westh
Silja Gorgievski
Alma Jartoft
Pil Madsen
Frida Exner Fjæstad
Bror Sømod Ferslev
Vilma Tabbert Jacobsen
William scharbaubald
Balder Thomsen Bæklund
Gustav Eriksson
Halfdan Toksvig
Marcus Colic Landsvig
Loui Gylling henderson
Victoria Mai Kjærhus
sean Bodin
Matilde banke
Liva Bendix (Vesterbro Ny Skole)
Filip Zibrandtsen
Rikke Romme
Christabell Badu Dapaah (Vesterbro Ny Skole)
Clara Baungaard Harden (Vesterbro Ny Skole)
Matti Oliver Berre Eriksen (Vesterbro Ny Skole)
Anna av Reyni (Vesterbro Ny Skole)
Katinka Louise andersen
Torben Rudolph
Filip Zibrandtsen
Mie kofoed
Sandro Katalina
Thomas Sønderup
Erik Cheng
Yasen Vasilev
Sean Bodin
Rikke Romme
Iben Eilertsen
Trine Kristiane Lander Ahlgren
Carl Arvidsson
Niels Levinsen
jacob vimpel
Christina Bruun Olsson
Berte Hyltén-Cavallius
Alma Elvira Bang
Ida Marker
Ella Thea Maria Worm Gotfredsen
Anastacia Pedersen
Inez Gori
Fanny Lee Burchardi Jarvad
Gizem kaymaz
Anna Ostojic Mortensen
Nora Bingen-Rasmussen
Sara Montanari
Svea Aarup
Ellen Louise Henriksen
Sofie Frahm Mikkelsen
Rita Dabdoub
Sigga Overbeck Sørensen
Inez Gori
Thea Xiong
Jens Nielsen
Jonas Astrup Awaad
Julie Sanders
Luie Vejbye (Vesterbro Ny Skole)
Cæcilia (Vesterbro Ny Skole)
Hane Nordberg Jensen
Kim Høltermand
Pil Schack bisbjerg
Hanadi Fakhreddine
Rugaiah Al-Karaguli
Hassan Barakat
Susanne Meyer
Susan Skree
Carl Arvidsson
Linette Bach
Leif Gustavsson
Sonja Eriksen
Anne Poulsen
Lene Rødbro
Jesper Drejer
Lulu Jacobsen
Carsten Finn jensen
Zainab Al-Gobanchi
Jan Marosi
Martin Gleerup
Nicolai Hoffenblad
Rikke Pedersen
Kamilla Krontoft
Amalie Patricia Mortensen
Mie (10. klasseskolen Bornholm)
Christoffer From
Birgitte Kjær
Ayesha
Melanie Neitzel
Liva Holl Knæhus
Yasmina Schandorff lundgren
Emil
Natasja holst
Mads
Benjamin Riis
Anders Lindholm Fuglebjerg
Nanna
Lalita
Louise Petersen
Caroline Stefffensen
Amalie
Nina Nymark Horne
Ola Saltin
Line porsgaard korthsen
Martin Linnebjerg Christensen
Line Porsgaard Korthsen
Charlotte van Gils
Ken Åndahl
Inger-Lise Mourier
Julie Houlberg Michaelsen
Pernille Jakobsen
Helle Nielsen
Signe Pildal Hansen
Peder Krabbe
Ane Mølleskov
Ida Munk Nielsen
Henriette Engelbrecht
Kasper Hjorth
Anette Schuster
Andreas Kaul
Sara
Lauge Floris Larsen
Emil Holtemann
Vibeke Rambech Røhling
Birthe Wied
Mohammed
Lone Hardt
Asger Korsgaard Jensen
Rasmus Bendixsen
Mads Apollo
Helge Jørgensen
Jens haugaard
Mille Johanne Mosdal Larsen (skolen på nyelandsvej)
Otto Wulff
Agnes Malmgren (Skolen på Nyelandsvej)
Clara
Sif Olin
Samuel Jacob hallas (skolen på nyelandsvej)
Thea Berg Munk
Alma Castillo
Oskar Børling Anderson
Lian Nimer (Skolen På Nyelandsvej)
Magnus
Kamille Lahoz
Lucas Sunne Dan
Edith Helene strømsted
Julius Abildgaard (Skolen på Nyelandsvej)
Asta Larsen (Skolen på Nyelandsvej)
Jeppe Korsvik Østergaard (Skolen på Nyelandsvej)
Caroline stella
Louie
Therese Marstrand
Morgan Bongani Brohammer
Malte Baastrup Graae (Skolen på Nyelandsvej)
Wilma Bøjer Jensen (Skolen på Nyelandsvej)
Elina gattas
Oskar Børling Anderson (Skolen på Nyelandsvej)
Alex Bauer Larsen (Skolen På Nyelandsvej)
Albert Ersteiner Rasmussen
Karen Thomsen
Frida Sif Nielsen
Kasper Holm Pedersen
Marcus Linding Hagner
Cajsa Rolighed
Victoria Dürr
Nanna Pedersen
Emma Kjærgaard
Anne Märcher Laasby
Camilla Kjær Wulff Sørensen
Nicklas Asmussen
Victoria Dürr
Kristina-Louisa Pshenyshna
Thomas Rousing
Mette Brings Larsen
Karl
Signe og Mads
Praeploy kristoffersen
Sofie Fuglsang
Linea Jensen og Louise Fonseca
Mads Goldin
Maja Kjøgx
Asger Korsgaard Jensen
Rose Nina Kodal Larsen
A. Tejlgaard
Nur Barzanji
Sofie Dam
Kenneth Gyde Poulsen
Jaroslaw Kalas (Bohrskolen)
Jesper Lund
Mads Goldin
Dorthe Myhre
Alice Enemærke Grzona
Ali Roshanzamir
Lone Hardt
Askan Moltke Johansen
Marianne Wiil
Philip Wiese
Mikail
Gustav H. Eskildsen
Nikolaj Fallesen
Laura Fabricius
Mathilde Nielsen
Stina Jørgensen
Peter Christensen
Lise Nielsen
Jacob Rasmussen
Jeanett Enevoldsen
Pia Hellesøe
Malte Hammershøj
Per Christensen
Tobias Birn
Jeanett Enevoldsen
Isabella Sokoler
Mathias
Jeppe Gondolf
Liv Knudsen
Rebekka Hansen

Udstillingsperiode

11. maj - 30. juni 2017

Emne

Bye

Støttet af

Fang din by blev produceret i samarbejde med Copenhagen Photo Festival og Politiken. Projektet var støttet af Realdania.