LEGO® Night: Byg og hyg for voksne
Kom til drop-in, når vi forvandler salen til en LEGO®-legeplads for voksne. Kig forbi, når det passer dig – og bliv så længe, du har lyst.

Baren åbner, lyset dæmpes og musikken sætter stemningen: Tag dine venner med til en aften fuld af kreativitet, hygge og sjov. Byg løs, slap af med en drink eller en kop kaffe, nyd en middag i caféen og vend tilbage for at bygge videre. Slip fantasien løs og (gen)oplev skaberglæden med LEGO.
LEGO® Night er en særudgave af AfterDAC, som dækker over forskellige aftenevents i DAC. LEGO® Night er drop in, det vil sige, at du kan komme og gå, når du har lyst. Det eneste det kræver er, at entréen til DAC er betalt. Enten med entrebillet eller med Klubkort til DAC.
Udstillinger på denne dag
Det sker også på denne dag
Byg byen i LEGO®
Kom til LEGO® værksted i efterårsferien i DAC. Slip fantasien løs blandt tusindvis af klodser, og byg dit eget bidrag til vores fælles by.

Åbent værksted: Design dit eget byvæsen
Hvem gemmer sig i byen? Kig forbi Educatoriet, og sy dit helt eget byvæsen af stof, garn og andre materialer.

Guided Gallery Tour of Danish Architecture and Communal Dinner at DAC (Copenpay)
Kom ind og bliv klogere på, hvordan vi kan bygge og bo mere bæredygtigt. Deltag i langbordsmiddag i DACs Rooftop Café, og få en gratis drik som Copenpay-belønning.

Lignende events
Film & Talk: Kan kunst puste liv i en by?
Kan en gammel frøsilo puste nyt liv i en lille by? Se dokumentaren Alle os og siloen, og mød kunstner Danh Vo, instruktør Carina Randløv og journalist Oliver Stilling i samtale med Ane Cortzen.

- Udsolgt
Hvordan vil du bo, når du bliver gammel?
Den 1. oktober er FN’s Internationale Ældredag. Det markerer vi med en AfterDAC om et spørgsmål, der angår os alle: Hvordan skal vi bo, når vi bliver ældre, så boligen og byen giver plads til et aktivt og meningsfuldt liv?

LEGO® Night: Byg og hyg for voksne
Kom til drop-in, når vi forvandler salen til en LEGO®-legeplads for voksne. Kig forbi, når det passer dig – og bliv så længe, du har lyst.

LEGO® Night: Byg og hyg for voksne
Kom til drop-in, når vi forvandler salen til en LEGO®-legeplads for voksne. Kig forbi, når det passer dig – og bliv så længe, du har lyst.

Teater & Talk: Bliver livet bedre med alderen?
I samarbejde med Realdania rykker teatret ind i DAC til en aften om livskvalitet, drømme og alt det, vi bliver undervejs. Hvad gør et liv godt, og hvad kan generationer lære af hinanden?

International Talk: Alejandro Gutierrez
Kom og vær med til International Talk – et levende møde med arkitektur, kunst og kreativitet. AfterDAC International Talks er en serie af talks, hvor du møder internationalt anerkendte stemmer fra arkitekturens og kunstens verden.

Talk: Hvad kommer efter Jan Gehl?
Arkitekt Jan Gehl har sat markante spor i måden, vi tænker byer, byrum og livet mellem husene på. Men hvad tager en ny generation af arkitekter med sig fra hans tænkning, og hvad har de lyst til at gøre anderledes?


