Bolius Talk: Hvordan går det med Brinkmanns nytårsforsæt?
Er det muligt at reparere vores forhold til klimaet ved at reparere en brødrister? Kom til Bolius Talk, et nyt format i AfterDAC, og få svaret.

Ved årsskiftet sendte Svend Brinkmann en stille opfordring ud i verden: Reparér én ting. Hvordan går det med det nytårsforsæt? Har Brinkmann selv repareret noget – et venskab, et hul i vejen eller en gammel cykel?
Og giver det overhovedet mening at reparere køkkenmaskinen, lampen eller støvsugeren, når vi allerede i marts ramte Contry Overshoot Day, hvor vi havde brugt vores andel af jordens ressourcer?
Det dykker vi ned i, når Brinkmann gæster DAC til Bolius Talk til en samtale om ansvarligt forbrug, magtesløshed og brug-og-smid-væk-kultur samt gamle dyder. Aftenens moderator er Julie Trolle Boding fra Videnscentret Bolius.
Glæd dig til en nysgerrig og ærlig samtale om hverdagsvalg, fingerfærdigheder og bæredygtighed – og om vi kan (eller skal) reparere vores husholdningsapparater.
Aftenens gæster:
Svend Brinkmann, professor, ph.d., Aalborg Universitet
Julie Trolle Boding, journalist og redaktør for bæredygtighed, Videncentret Bolius (moderator)
AfterDAC x Videncentret Bolius
Arrangementet er en del af AfterDAC – DACs inspirerende aftenformat. Dette event, Bolius Talk er skabt i samarbejde med Videncentret Bolius, hvor vi taler om det sted, de fleste af os kender bedst: Hjemmet. Ikke bare i kvadratmeter og mursten, men som rammen for vores liv.
Til Bolius Talk inviterer vi stærke stemmer og faglige fyrtårne ind i samtalen om, hvordan vi bor, bygger og forandrer vores fælles omgivelser. Det handler om livskvalitet, bæredygtighed og om at stille spørgsmål til de vaner og valg, der påvirker rammen om vores liv.
Spis aftensmad i DAC Café
Din billet giver adgang til alle aktuelle udstillinger i DAC. DAC Café serverer skøn aftenmenu med udsigt over byen og det blå havneløb. Køb din madbillet sammen med Talk billetten, så booker vi automatisk bord til dig.
Aftenens menu er:
Skindstegt laks, peberrodssalsa, danske linser og grønskålssalat
eller
Urtestegt Hokkaido, peberrodssalsa, danske linser og grønskålssalat
Begge retter serveres med vores lækre hjemmebagte brød og pisket smør .
Aftenens program:
17.30/18.00: Mulighed for middag i DAC café
18.30-19.00: AfterDAC – baren er åben
19.00-19.45: Samtale i salen
19.45- 20.00: Pause, AfterDAC-baren er åben
20.00- 20.30: Q & A med spørgsmål fra gæster
21.00: DAC lukker
AfterDAC er gratis, når entréen er betalt, men du skal booke din billet på forhånd. Klubmedlemmer kan deltage gratis, men skal også reservere billet. Bliv medlem af DAC Klub her.
Foto: Robin Skjoldborg, 2017, Bolius
Lignende events
Walk & Talk: Hvad gør en by god at leve i?
Hvad gør en by til et godt sted at leve? Og hvad kan vi lære af 25 års arbejde med byer verden over? Mød Helle Søholt, medstifter af Gehl, i en Walk & Talk med redaktør og forlægger Kristoffer Lindhardt Weiss i udstillingen Cities for People.

FredagsDAC
Kickstart din weekend med en god kulturoplevelse. Start med at gå på opdagelse i vores udstillinger, og fortsæt aftenen i rooftop caféen, hvor vores DJ sørger for den helt rigtige fredagsstemning fra kl. 17.

Film: Citizen Jane – kvinden, der inspirerede Jan Gehl
Kom og vær med, når vi viser dokumentarfilmen Citizen Jane: Battle for the City om kvinden, der i 1960’ernes New York tog kampen op mod tidens forestillinger om, hvordan den moderne by skulle udvikles.

FredagsDAC
Kickstart din weekend med en god kulturoplevelse. Start med at gå på opdagelse i vores udstillinger, og fortsæt aftenen i rooftop caféen, hvor vores DJ sørger for den helt rigtige fredagsstemning fra kl. 17.

Talk: Kender du hustypen?
Kan du kende forskel på en murermestervilla og et parcelhus? Og hvad fortæller husene om den måde, vi bor på? I samarbejde med Realdania, inviterer vi til en festlig aften i DAC, når vi sammen bliver klogere på de danske hustyper og deres indretning.

FredagsDAC
Kickstart din weekend med en god kulturoplevelse. Start med at gå på opdagelse i vores udstillinger, og fortsæt aftenen i rooftop caféen, hvor vores DJ sørger for den helt rigtige fredagsstemning fra kl. 17.

Talk: Kan byen blive for pæn?
Er København ved at miste sin storbysjæl? Mød digteren Søren Ulrik Thomsen og Ane Cortzen til en samtale om byens udvikling, og hvad der sker, når det skæve, rodede og uforudsigelige forsvinder. Med musik af Det Glemte Kvarter.

FredagsDAC
Kickstart din weekend med en god kulturoplevelse. Start med at gå på opdagelse i vores udstillinger, og fortsæt aftenen i rooftop caféen, hvor vores DJ sørger for den helt rigtige fredagsstemning fra kl. 17.
