Skip to main content

DJ i DACs rooftop café

DJ-loungetoner og en af byens bedste udsigter fra DAC Rooftop Café. Kom til Arkitekturens Dag i DAC med gratis entré hele dagen.

Tidspunkt

-
-

På toppen af DAC gemmer der sig en af byens bedst bevarede hemmeligheder. DAC Rooftop Café har udsigt over Københavns havn og tage og sol på terrassen det meste af dagen.

Arkitekturens Dag skruer vi op for stemningen med DJ-set og loungemusik. Kig forbi til frokost og musik fra kl. 12–15, eller snup en kold drink, når vi fortsætter med DJ og afterparty fra kl. 18–21.

Kombinér besøget med en tur i Cities for People, vores helt nye udstilling, der åbner samme dag, og oplev, hvordan arkitektur kan være med til at skabe bedre byer for mennesker.

DAC holder åbent til kl. 21, og i caféen kan du blive hængende til aftensmad med lokale råvarer på tallerkenen, udsigt over byen og musik i et niveau, hvor der stadig er plads til den gode samtale.

Der er gratis adgang til DAC hele dagen.

Udstillinger på denne dag

Det sker også på denne dag

Lignende events