Skip to main content

Talk: En hyldest til arkitekt Henning Larsen

Henning Larsen ville være fyldt 100 år i år. Det fejrer vi med en samtale om Henning Larsens betydning for dansk arkitektur - i Danmark og ude i verden.

Tidspunkt

-

Pris

  • Voksen (DAC klub)

    Gratis

  • Voksen

    DKK 125,-

  • Studerende (Vis studiekort ved ankomst)

    DKK 60,-

  • Middag vegetar kl. 17:30 (DAC klub)

    DKK 158,-

  • Middag vegetar kl. 17:30

    DKK 175,-

  • Middag vegetar kl. 18:00 (DAC klub)

    DKK 158,-

  • Middag vegetar kl. 18:00

    DKK 175,-

  • Middag kl. 17:30 (DAC klub)

    DKK 158,-

  • Middag kl. 17:30

    DKK 175,-

  • Middag kl. 18:00 (DAC klub)

    DKK 158,-

  • Middag kl. 18:00

    DKK 175,-

  • DAC’nStormy (DAC klub)

    DKK 68,-

  • DAC’nStormy

    DKK 75,-

  • DAC’nStormy (Alkoholfri) (DAC klub)

    DKK 68,-

  • DAC’nStormy (Alkoholfri)

    DKK 75,-

Book billet

Historien om Henning Larsen er også historien om dansk arkitektur gennem de sidste hundrede år. Et århundrede med velfærdsbyggerier, nye skoler, kulturinstitutioner, boliger med lys og luft – og en hovedstad, hvor havnen er forvandlet fra industrihavn til blåt byrum. Alt det har Henning Larsen og hans tegnestue, Henning Larsen Architects, været en del af. 

Kom til AfterDAC Talk og hør historien om en legende i dansk arkitekturhistorie, når vores faste vært Ane Cortzen tager en samtale med to, der kendte Henning Larsen personligt: Kent Martinussen og Louis Becker. Louis Becker er designdirektør og partner hos Henning Larsen Architects. Kent Martinussen er administrerende direktør i Dansk Arkitektur Center og formand for Henning Larsen Fonden. Sammen udfolder de det imponerende værk, Henning Larsen efterlod sig – og hans betydning for arkitektur både herhjemme og internationalt. Kom i god tid, og besøg vores permanente udstilling So Danish!, hvor du kan opleve en god håndfuld af tegnestuens værker. 

AfterDAC Talk er en aften med perspektiv og fordybelse. Du inviteres indenfor til en samtale om kunst, arkitektur, by og kultur – og har mulighed for at spise aftensmad med udsigt over byen og Københavns Havn inden talken går i gang. 

 

Aftenens program: 

  • 17.30/18.00: Mulighed for middag i DAC Café 
  • 18.30-19.00: AfterDAC baren er åben, hvor du kan købe din DAC’nStormy 
  • 19.00-19.45: Samtale i Salen  
  • 19.45-20.00: Pause. AfterDAC baren er åben 
  • 20.00-20.30: Samtalen fortsætter 
  • 21.00: DAC lukker 

Aftenmenu:

Vælg imellem  

  • Medister fra Grambogård, vinter flødekartofler og bitter salat med syltede beder og solbærvinaigrette 
  • Stegt selleri-svampebøf, vinter flødekartofler og bitter salat med syltede beder og solbærvinaigrette 

Begge retter serveres med vores lækre hjemmebagte brød og pisket smør. 

 

Middagen koster 175 kr. og bestilles sammen med din billet. Vælg imellem kl. 17.30 eller 18. Så reserverer vi automatisk bord til dig. Gæster, der spiser alene, vil blive placeret ved højbord, eller sammen ved langbord. 

AfterDAC er gratis, når entréen er betalt, men du skal booke din billet på forhånd. Klubmedlemmer kan deltage gratis, men skal også reservere billet. Bliv medlem af DAC Klub her.