Talk: Hvem skaber fællesskaberne i byen?
Hvad får en by til at føles levende? Og hvor opstår de fællesskaber, der får os til at føle, at vi hører til?
Tidspunkt

Vi fejrer åbningen af Cities for People med en fest-samtale om København og de fællesskaber, der gennem tiden har sat deres præg på byen. Mød tre gæster, der på vidt forskellige måder har været med til at skabe, udfordre og tænke fællesskaber i København: Stifteren af gadefestivalen Distortion, Thomas Fleurquin, dragqueen Mizz Privileze og den administrerende direktør i Gehl, Kjersti Lund.
Vi rejser tilbage til København i slutningen af 1990'erne. Hvordan var byen, da Distortion indtog gaderne for første gang i 1998? Og hvad er der sket med både festivalen og byen siden? Mød også Mizz Privilezes personlige fortælling om at komme til København som LGBT+-person fra provinsen. Hvilke fællesskaber fandtes dengang, hvor fandt man dem og hvordan ser de ud i dag? Og så ser vi på selve byen omkring os. Siden 2000 har Gehl arbejdet med idéen om at skabe byer med udgangspunkt i mennesker og livet mellem husene. Mange af de tanker er i dag blevet en naturlig del af København. Men hvordan så byen ud, før de blev det? Og fungerer de idag?
Abdel Aziz Mahmoud styrer slagets gang i en samtale, hvor byliv, personlige fortællinger og nye perspektiver mødes – med plads til både indsigt, drag og fest.
Kom og vær med, når vi åbner Cities for People og fejrer byen og alle de fællesskaber, der gør den levende.
Udstillinger på denne dag
Det sker også på denne dag
Åbent værksted: Design dit eget byvæsen
Hvem gemmer sig i byen? Kig forbi Educatoriet, og sy dit helt eget byvæsen af stof, garn og andre materialer.

Arkitekturens Dag
Fejr Arkitekturens Dag i DAC! I år slår vi dørene op til en hel dag fyldt med arkitektur, oplevelser og aktiviteter – og åbner samtidig vores nye store udstilling Cities for People. Glæd dig til en festlig dag for både børn og voksne med gratis adgang fra kl. 10.00–21.00.

Særomvisning: Mød en arkitekt i So Danish!
Kom med på en helt særlig omvisning, mød en arkitekt ansigt til ansigt, og oplev dansk arkitektur gennem øjnene på dem, der selv har været med til at forme den.

DJ i DACs rooftop café
DJ-loungetoner og en af byens bedste udsigter fra DAC Rooftop Café. Kom til Arkitekturens Dag i DAC med gratis entré hele dagen.

Børneomvisning: Arkitektur for alle sanser
30 minutters sanselig børneomvisning i arkitektur for børn og deres voksne.

Særomvisning i ny udstilling på Arkitekturens Dag på dansk
Kom med på en gratis omvisning i den helt nye udstilling Cities for People, og oplev byen fra nye perspektiver. Vores udstillingsværter guider dig gennem udstillingen og de idéer, der har været med til at forandre byer verden over.

Særomvisning i ny udstilling på Arkitekturens Dag på engelsk
Kom med på en gratis omvisning i den helt nye udstilling Cities for People, og oplev byen fra nye perspektiver. Vores udstillingsværter guider dig gennem udstillingen og de idéer, der har været med til at forandre byer verden over.

Gratis udstillingsåbning Cities for People
Byen danner rammen om vores liv. Her bor vi, bevæger vi os rundt og mødes. Men hvordan påvirker byens rum vores trivsel, relationer og følelse af at høre til? Oplev den nye udstilling Cities for People på Arkitekturens Dag.

Lignende events
Film & Talk: Kan kunst puste liv i en by?
Kan en gammel frøsilo puste nyt liv i en lille by? Se dokumentaren Alle os og siloen, og mød kunstner Danh Vo, instruktør Carina Randløv og journalist Oliver Stilling i samtale med Ane Cortzen.

- Udsolgt
Hvordan vil du bo, når du bliver gammel?
Den 1. oktober er FN’s Internationale Ældredag. Det markerer vi med en AfterDAC om et spørgsmål, der angår os alle: Hvordan skal vi bo, når vi bliver ældre, så boligen og byen giver plads til et aktivt og meningsfuldt liv?

LEGO® Night: Byg og hyg for voksne
Kom til drop-in, når vi forvandler salen til en LEGO®-legeplads for voksne. Kig forbi, når det passer dig – og bliv så længe, du har lyst.

LEGO® Night: Byg og hyg for voksne
Kom til drop-in, når vi forvandler salen til en LEGO®-legeplads for voksne. Kig forbi, når det passer dig – og bliv så længe, du har lyst.

LEGO® Night: Byg og hyg for voksne
Kom til drop-in, når vi forvandler salen til en LEGO®-legeplads for voksne. Kig forbi, når det passer dig – og bliv så længe, du har lyst.

Teater & Talk: Bliver livet bedre med alderen?
I samarbejde med Realdania rykker teatret ind i DAC til en aften om livskvalitet, drømme og alt det, vi bliver undervejs. Hvad gør et liv godt, og hvad kan generationer lære af hinanden?

International Talk: Alejandro Gutierrez
Kom og vær med til International Talk – et levende møde med arkitektur, kunst og kreativitet. AfterDAC International Talks er en serie af talks, hvor du møder internationalt anerkendte stemmer fra arkitekturens og kunstens verden.

Talk: Hvad kommer efter Jan Gehl?
Arkitekt Jan Gehl har sat markante spor i måden, vi tænker byer, byrum og livet mellem husene på. Men hvad tager en ny generation af arkitekter med sig fra hans tænkning, og hvad har de lyst til at gøre anderledes?

